booking-weekend.pl
Podróże

Co warto zobaczyć w duńskim Aarhus?

Magdalena Kraśniewska21 lipca 2025
Co warto zobaczyć w duńskim Aarhus?

W Kopenhadze koniecznie trzeba odwiedzić Małą Syrenkę i Ogrody Tivoli, w Odense obowiązkowym punktem zwiedzania jest Muzeum Andersena, a w Billund wszystkie drogi prowadzą do Legolandu. Ale z czego słynie Aarhus – drugie co do wielkości miasto w Danii? Odwiedź Aarhus podczas wycieczki ze Świnoujścia, jeśli szukasz nowoczesnej architektury, tętniącego życiem miasta i wyjątkowych wydarzeń kulturalnych!

Aarhus dla miłośników architektury

Zwiedzanie zawsze rozpoczynasz od najważniejszych zabytków? W Aarhus historia miesza się ze współczesnością, dlatego oprócz wiekowych budowli znajdziesz tu modernistyczne perełki, które zachwycają pasjonatów architektury z całego świata. Oto co warto wpisać na swoją listę:

  • Toldboden – budynek Urzędu Celnego z 1897 roku, projektu Hacka Kampmanna, jednego z najważniejszych architektów w Aarhus.

  • Teatr w Aarhus – największy teatr regionalny w Danii ma aż 5 scen pod jednym dachem. Budynek z 1900 roku również zaprojektował Kampmann.

  • Marselisborg – letnia rezydencja królów Danii na Jutlandii, zbudowana w latach 1899–1902 przez Kampmanna.

  • Villa Kampen – inspirowana angielską architekturą willa z 1902 roku, którą Kampmann zbudował dla siebie i swojej rodziny.

  • Gellerupparken – największe osiedle mieszkaniowe w Danii, zaprojektowane przez Knuda Blacha Petersona. Ma aż 1824 mieszkania, a w jednym z nich mieści się muzeum.

  • Kościół GellerupGellerup Kirke to modernistyczna świątynia z 1976 roku, zaprojektowana przez Knuda Blacha Petersona.

  • Pięć Sióstr De Fem Søstre to kompleks budynków i silosów projektu Hjalmara Kjæra i Jørgena Christensena, które upamiętniają duńskie dziedzictwo przemysłowe. Znajdziesz je na molo Mellemarmen w przemysłowej części portu.

  • Ratusz w Aarhus – siedzibę władz gminy z 1937 roku zaprojektowali Arne Jacobsena i Erik Møllera. Ta charakterystyczna budowla została pokryta norweskim marmurem i stanowi jeden z największych symboli miasta.

  • Isbjerget – jedna z najsłynniejszych budowli na Jutlandii zachwyca imponującą formą góry lodowej. Isbjerget jest częścią osiedla Aarhus Ø, które powstaje na terenie dawnego portu kontenerowego.

  • Lighthouse – najwyższy budynek w całej Danii również leży w Aarhus Ø. Budynek zaprojektowany przez 3XN ma 43 piętra i 142 metry.

Aarhus stolicą kultury i sztuki

W 2017 roku Aarhus zostało Europejską Stolicą Kultury – do tej pory jest to jedno z dwóch (obok Kopenhagi) duńskich miast, które zdobyły ten zaszczytny tytuł. Z tej okazji miasto przygotowało ponad 400 atrakcji dla mieszkańców i turystów. Mimo że minęło już kilka lat od nadania Aarhus tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, miasto nadal utrzymuje bogatą ofertę kulturalną.

Podczas wizyty w Aarhus koniecznie odwiedź Muzeum Sztuki ARoS (ARoS Aarhus Kunstmuseum), które istnieje od 1859 roku. W 2004 roku muzeum przeniosło się do nowego budynku i jest zdecydowanie jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów na Jutlandii. ARoS ma w swojej kolekcji ponad 8000 prac duńskich i zagranicznych artystów, a do najsłynniejszych dzieł należą Your Rainbow Panorama Ólafura Elíassona, Boy Rona Muecka i For Aros Jenny Holzer.

W muzeum zobaczysz zarówno pionierskie wystawy, jak i sztukę duńską oraz międzynarodową od XVIII wieku do czasów współczesnych. Co roku ARoS gości ponad 600 tysięcy odwiedzających, dlatego jest to jeden z najpopularniejszych celów podróży osób wybierających się w rejsy wycieczkowe do Skandynawii.

Skansen miejski w Aarhus

Skanseny zazwyczaj składają się z dawnych osad i budynków wiejskich. Zupełnie inaczej jest w Aarhus, gdzie znajduje się wyjątkowy skansen miejski Den Gamle By. Obiekt istnieje od 1914 roku i składa się z 75 historycznych budynków, które zostały sprowadzone do Aarhus z dwudziestu duńskich miast – najstarsze pochodzą z XVI wieku, a najmłodsze z końcówki wieku XIX. Jak przystało na skansen, Den Gamle By znajduje się na wolnym powietrzu i jest „miastem w mieście”.

Na jego obszarze możemy zwiedzać liczne pokoje, warsztaty, sklepy, kuchnie i ogrody, a także szkołę, pocztę, teatr i urząd celny. Dzięki pracownikom muzeum, którzy wcielają się w historyczne postaci, możemy poczuć się, jakbyśmy naprawdę byli w mieście sprzed kilkuset lat. Co roku skansen odwiedza ponad 400 tysięcy osób, a obiekt jest otwarty przez 12 miesięcy. Muzeum sugeruje, żeby na zwiedzenie całego skansenu poświęcić 4–5 godzin lub więcej.

Dzielnica Łacińska w Aarhus

Choć najsłynniejsza Dzielnica Łacińska leży w Paryżu, Latinekvarteret znajdziemy także w Aarhus. Jest to najstarsza część miasta, która zachwyca urokliwymi uliczkami, przytulnymi kawiarniami, eleganckimi butikami i restauracjami z ofertą dań z różnych zakątków świata. Dzielnica powstała pod koniec XIV wieku, tuż po tym, gdy miasto otrzymało zgodę na zburzenie wikińskich fortyfikacji. Latinerkvarteret tętni życiem w dzień i w nocy, dlatego znajdziesz tu wspaniałą rozrywkę przez całą dobę.

Do Aarhus możesz dotrzeć na kilka sposobów. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę i chcesz przy okazji zwiedzić również Kopenhagę, Odense i Billund, polecamy prom do Skandynawii. Po dopłynięciu do Ystad lub Trelleborga kieruj się w stronę Malmö, gdzie znajduje się most łączący Szwecję i Danię.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
Autor Magdalena Kraśniewska
Magdalena Kraśniewska

Zawsze szukałam najciekawszych sposobów na spędzenie wolnego czasu w mieście, uczestnicząc w festiwalach i zwiedzając ukryte perełki architektury. Na moim portalu pokazuję, jak zorganizować intensywny weekend, by odkrywać atrakcje turystyczne bez stresu. Jestem przekonana, że krótkie wypady potrafią dać wielkie wspomnienia.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Obozy letnie 2025 – jak wybrać najlepszy wypoczynek dla dziecka?
PodróżeObozy letnie 2025 – jak wybrać najlepszy wypoczynek dla dziecka?

Planowanie wakacji dziecka to ważna decyzja, która wymaga zastanowienia. Letni obóz to nie tylko okazja do odpoczynku, ale także czas, który może mieć realny wpływ na rozwój młodego człowieka. W 2025 roku oferta obozów jest bardzo zróżnicowana, co daje wiele możliwości – i jednocześnie rodzi pytania. Jak wybrać taki wyjazd, który będzie dopasowany do potrzeb dziecka, a przy tym zapewni mu ciekawe, pełne emocji przeżycia?

Co warto zobaczyć w duńskim Aarhus?