W Kopenhadze koniecznie trzeba odwiedzić Małą Syrenkę i Ogrody Tivoli, w Odense obowiązkowym punktem zwiedzania jest Muzeum Andersena, a w Billund wszystkie drogi prowadzą do Legolandu. Ale z czego słynie Aarhus – drugie co do wielkości miasto w Danii? Odwiedź Aarhus podczas wycieczki ze Świnoujścia, jeśli szukasz nowoczesnej architektury, tętniącego życiem miasta i wyjątkowych wydarzeń kulturalnych!
Aarhus dla miłośników architektury
Zwiedzanie zawsze rozpoczynasz od najważniejszych zabytków? W Aarhus historia miesza się ze współczesnością, dlatego oprócz wiekowych budowli znajdziesz tu modernistyczne perełki, które zachwycają pasjonatów architektury z całego świata. Oto co warto wpisać na swoją listę:
Toldboden – budynek Urzędu Celnego z 1897 roku, projektu Hacka Kampmanna, jednego z najważniejszych architektów w Aarhus.
Teatr w Aarhus – największy teatr regionalny w Danii ma aż 5 scen pod jednym dachem. Budynek z 1900 roku również zaprojektował Kampmann.
Marselisborg – letnia rezydencja królów Danii na Jutlandii, zbudowana w latach 1899–1902 przez Kampmanna.
Villa Kampen – inspirowana angielską architekturą willa z 1902 roku, którą Kampmann zbudował dla siebie i swojej rodziny.
Gellerupparken – największe osiedle mieszkaniowe w Danii, zaprojektowane przez Knuda Blacha Petersona. Ma aż 1824 mieszkania, a w jednym z nich mieści się muzeum.
Kościół Gellerup – Gellerup Kirke to modernistyczna świątynia z 1976 roku, zaprojektowana przez Knuda Blacha Petersona.
Pięć Sióstr – De Fem Søstre to kompleks budynków i silosów projektu Hjalmara Kjæra i Jørgena Christensena, które upamiętniają duńskie dziedzictwo przemysłowe. Znajdziesz je na molo Mellemarmen w przemysłowej części portu.
Ratusz w Aarhus – siedzibę władz gminy z 1937 roku zaprojektowali Arne Jacobsena i Erik Møllera. Ta charakterystyczna budowla została pokryta norweskim marmurem i stanowi jeden z największych symboli miasta.
Isbjerget – jedna z najsłynniejszych budowli na Jutlandii zachwyca imponującą formą góry lodowej. Isbjerget jest częścią osiedla Aarhus Ø, które powstaje na terenie dawnego portu kontenerowego.
Lighthouse – najwyższy budynek w całej Danii również leży w Aarhus Ø. Budynek zaprojektowany przez 3XN ma 43 piętra i 142 metry.
Aarhus stolicą kultury i sztuki
W 2017 roku Aarhus zostało Europejską Stolicą Kultury – do tej pory jest to jedno z dwóch (obok Kopenhagi) duńskich miast, które zdobyły ten zaszczytny tytuł. Z tej okazji miasto przygotowało ponad 400 atrakcji dla mieszkańców i turystów. Mimo że minęło już kilka lat od nadania Aarhus tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, miasto nadal utrzymuje bogatą ofertę kulturalną.
Podczas wizyty w Aarhus koniecznie odwiedź Muzeum Sztuki ARoS (ARoS Aarhus Kunstmuseum), które istnieje od 1859 roku. W 2004 roku muzeum przeniosło się do nowego budynku i jest zdecydowanie jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów na Jutlandii. ARoS ma w swojej kolekcji ponad 8000 prac duńskich i zagranicznych artystów, a do najsłynniejszych dzieł należą Your Rainbow Panorama Ólafura Elíassona, Boy Rona Muecka i For Aros Jenny Holzer.
W muzeum zobaczysz zarówno pionierskie wystawy, jak i sztukę duńską oraz międzynarodową od XVIII wieku do czasów współczesnych. Co roku ARoS gości ponad 600 tysięcy odwiedzających, dlatego jest to jeden z najpopularniejszych celów podróży osób wybierających się w rejsy wycieczkowe do Skandynawii.
Skansen miejski w Aarhus
Skanseny zazwyczaj składają się z dawnych osad i budynków wiejskich. Zupełnie inaczej jest w Aarhus, gdzie znajduje się wyjątkowy skansen miejski Den Gamle By. Obiekt istnieje od 1914 roku i składa się z 75 historycznych budynków, które zostały sprowadzone do Aarhus z dwudziestu duńskich miast – najstarsze pochodzą z XVI wieku, a najmłodsze z końcówki wieku XIX. Jak przystało na skansen, Den Gamle By znajduje się na wolnym powietrzu i jest „miastem w mieście”.
Na jego obszarze możemy zwiedzać liczne pokoje, warsztaty, sklepy, kuchnie i ogrody, a także szkołę, pocztę, teatr i urząd celny. Dzięki pracownikom muzeum, którzy wcielają się w historyczne postaci, możemy poczuć się, jakbyśmy naprawdę byli w mieście sprzed kilkuset lat. Co roku skansen odwiedza ponad 400 tysięcy osób, a obiekt jest otwarty przez 12 miesięcy. Muzeum sugeruje, żeby na zwiedzenie całego skansenu poświęcić 4–5 godzin lub więcej.
Dzielnica Łacińska w Aarhus
Choć najsłynniejsza Dzielnica Łacińska leży w Paryżu, Latinekvarteret znajdziemy także w Aarhus. Jest to najstarsza część miasta, która zachwyca urokliwymi uliczkami, przytulnymi kawiarniami, eleganckimi butikami i restauracjami z ofertą dań z różnych zakątków świata. Dzielnica powstała pod koniec XIV wieku, tuż po tym, gdy miasto otrzymało zgodę na zburzenie wikińskich fortyfikacji. Latinerkvarteret tętni życiem w dzień i w nocy, dlatego znajdziesz tu wspaniałą rozrywkę przez całą dobę.
Do Aarhus możesz dotrzeć na kilka sposobów. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę i chcesz przy okazji zwiedzić również Kopenhagę, Odense i Billund, polecamy prom do Skandynawii. Po dopłynięciu do Ystad lub Trelleborga kieruj się w stronę Malmö, gdzie znajduje się most łączący Szwecję i Danię.